ONLINE RANDEVU

Maksillofasial Cerrahisi

Maksillofasial cerrahisi yüz, ağız, diş, çene ve boyundaki doğuştan veya edinilmiş hastalıkları ve deformasyonları teşhis ve tedavi eder. Cerrahlar baş ve boynun sert ve yumuşak dokularına ilişkin sorunların tedavisine odaklanırlar. Örneğin sinüslerin daha iyi çalışmasını sağlamak, bu bölgelerdeki kırık kemikleri yeniden yapılandırmak veya yarık damak gibi doğum kusurlarının görünümünü iyileştirmek için çeşitli prosedürler uygularlar.

Cerrahlar yenidoğan bebeklerden yaşlılara kadar her yaştan hastayı tedavi eder. Yarık damak ve dudak da dahil olmak üzere kafataslarında veya yüzlerinde deforme ile doğmuş çocukların, kaza gibi bir travma ardından oluşan sorunların ya da ağız kanseri veya kafa ve boyun tümörlerinin tedavisinde maksillofasial cerrahisinden faydalanılır.

Yarık Damak ve Yarın Dudak

Yarık damak bebeğin yüz bölgesindeki yapıların birleşme kusuru nedeniyle ortaya çıkar. Bebek gelişiminin başlarında yüzün sol ve sağ tarafları ile ağzın çatısı bir araya gelir. Bazen iki taraf doğru şekilde kapanmadığında açıklık oluşur. Dudak ve damak ayrı ayrı geliştiği için bir bebeğin sadece yarık bir dudağa, sadece bir yarık damağa veya her ikisine birden sahip olması mümkündür.

Yarık damakla doğan bir çocuk beslenme, büyüme, gelişme, kulak enfeksiyonları, işitme ve en önemlisi konuşma gelişimi ile ilgili problemlerle karşı karşıya kalacaktır. Yarık damak ya da dudağın tedavisine bebek 6 ila 18 aylıkken hatta bazen daha erken dönemde başlamak önemlidir.

Yarık damak ameliyatı, anlaşılır bir konuşma elde etmek amacıyla yapılır. Nadiren ağzın çatısındaki açıklığı tamamen kapatmak, daha normal konuşma elde etmek ya da damağı değiştirmek için birden fazla ameliyat gerekebilir. Hemen hemen yarık damakla doğan her çocuk tedavi olduktan sonra sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürebilir.

Çene Tümörlerinin ve Kistlerinin Çıkarılması

Çene tümörleri ve kistleri, çene kemiğinde veya ağız ve yüzdeki yumuşak dokularda gelişen büyüme veya lezyonlardır, oldukça nadir görülür. Çene tümörleri ve kistleri, büyüklük ve ciddiyet bakımından büyük ölçüde farklılık gösterir. Bu büyümeler genellikle kanserli değildir (iyi huyludur) ancak agresif olabilirler ve çevresindeki kemiği ve dokuyu istila edebilirler ve dişlerin yerini alabilirler.

Çene tümörleri ve kistleri için tedavi seçenekleri büyüme veya lezyonun türüne, büyüme evresine ve semptomlara bağlı olarak değişir. Baş ve boyun cerrahları çene tümörünü veya kistini genellikle maksillofasial cerrahi ile tedavi eder.

Baş ve boyunda en sık görülen kanser türü burun, ağız ve boğazın içini kaplayan hücrelerden kaynaklanan skuamöz hücreli karsinomdur. Skuamöz hücre kanseri genellikle sigara içme veya insan papilloma virüsüne (HPV) maruz kalma öyküsü ile ilişkilidir. Daha az yaygın olan diğer baş ve boyun kanseri türleri arasında tükürük bezi tümörleri, lenfomalar ve sarkomlar bulunur.

Tükürük Bezi Ameliyatı

Tükürük bezleri tükürük salgılar bu da vücudun besinleri sindirmesine yardımcı olur ve ağzı nemli tutar. Tükürük bezi tümörleri tedavisi için yapılan ameliyat türü tümörlerin nerede olduğuna bağlı olarak değişir. Amaç yüz sinirlerine zarar vermeden tümörün tamamını çıkarmaktır. Yüz sinirleri kişinin tümöründen dikkatlice ayıklanır. Cerrah tümörü dikkatlice çıkarır ve kanser hücreleri içerip içermediğini görmek için laboratuvara gönderir.

Rekonstrüktif Cerrahi

Rekonstrüktif cerrahi doğum kusurları, gelişimsel anormallikler, travma, enfeksiyon, tümörler veya hastalıklar gibi durumlar sebebiyle fonksiyonel açıdan etkilenen vücudun yapılarını tedavi etmek için uygulanır. Genel olarak yapının işlevini iyileştirmek için yapılır ancak etkilenen yapının daha estetik bir görünüm elde etmesine de önem verilir.

Rekonstrüktif cerrahi estetik ameliyattan farklıdır çünkü tıbbi bir nedenle yapılmaktadır. Estetik cerrahi normal vücut yapılarını yeniden şekillendirir ve bireyin görünümünü ve kendi algısını geliştirir. Rekonstrüktif cerrahi, doğumla veya daha sonra ortaya çıkmış olanlarla bağlantılı olarak oluşan anormal vücut yapılarına uygulanır ve ilk amacı vücut yapılarının mümkün olduğunca etkilenen fonksiyonlarını kurtarmaktır. İşlem eksik dokuların ön kol, uyluk, alt bacak, pelvis veya karın bölgesinden alınıp yüze veya boyna aktarılarak tamamlanmasını ve dokunun küçük kan damarlarının boyundaki alıcı damarlara bağlanmasını içerebilir.

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın, Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x