ONLINE RANDEVU

Alerjik Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Alerjik semptomlar, bağışıklık sistemi vücuda giren alerjik bir maddeye istenmeyen bir istilacıymış gibi tepki verdiğinde ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi aynı alerjik madde vücuda daha sonra girdiğinde onu tanıyabilen özel antikorlar üretir. Daha çok ilkbahar mevsiminde görülmesine rağmen bazı alerjiler yıl boyunca devam edebilir. Bu durum kişinin sadece beden sağlığını değil zihin sağlığını da olumsuz yönde etkiler.

Alerji semptomları genellikle hapşırma, burun akıntısı veya kaşıntılı sulu gözler olarak düşünülür. Ancak bu semptomlar uzun sürdüğünde kronik kulak, burun ve boğaz rahatsızlıklarına yol açabilir. Kişinin hava veya ağız yoluyla ya da dokunarak maruz kaldığı alerjenler, alerjik reaksiyonu tetikler. Alerjiler çok genç yaşta ortaya çıkabilirler ya da yetişkinlikte yeniden ortaya çıkmak üzere çocuklukta yok olabilirler.

Alerji Nedir?

Alerji abartılı bir bağışıklık tepkisi veya genellikle zararlı olmayan maddelere verilen reaksiyondur. Reaksiyonlara neden olan maddeler polen, toz, küf, hayvan tüyleri, böcek sokmaları ya da çeşitli ilaçlar olabilir. Hem genlerin hem de çevrenin alerjinin ortaya çıkmasında etkili olduğu düşünülmektedir.

Saman nezlesi hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve kaşıntılı sulu gözler gibi yan etkileriyle sıklıkla görülür, Alerjen maddeleri genellikle ağaç polenleridir. Saman nezlesi gibi uzun süre devam eden alerjiler ayrıca kronik sinüs problemleri, tekrarlayan kulak enfeksiyonları, işitme kaybı, baş dönmesi, kronik öksürük ve astım gibi semptomlara da neden olabilir. Mide ve deri döküntüleri, kronik baş ağrısı ve yorgunluk gibi yan etkiler görülebilir.

Alerjiler Kulak Burun Boğazı Nasıl Etkiler?

Alerji durumuna bağlı olarak vücudun kulak, burun, boğaz gibi çeşitli bölümleri önemli derecede etkilenebilir. Yan etkiler burun tıkanıklığından kulak enfeksiyonuna ya da boğaz ağrısına kadar değişiklik gösterir. Tedavi edilemeyen alerji sorunundan kaynaklanan iltihap sinüsleri tıkayarak sinüzite ve baş ağrısına neden olabilir. Uzun süre maruz kalındığında alerjik reaksiyonlar bağışıklık sistemini zayıflatabilir, kişi kulak enfeksiyonları yaşayabilir. Eğer alerjiler solunum yollarını etkiliyorsa astıma neden olabilir.

Kulak:

Alerjiye bağlı sorunlarda en sık ortaya çıkan durumlardan biri orta kulak enfeksiyonudur. Orta kulak enfeksiyonu özellikle saman nezlesi yan etkisi olarak sıklıkla görülür.

Burun:

Alerjiler sinüsleri tıkayacak kadar iltihaplanmaya neden olabilir. Bunun sonucunda sinüzit rahatsızlığı ortaya çıkar.

Boğaz:

Çeşitli alerjenler çok fazla mukus oluşmasına neden olabilir. Bu durum burun ve geniz akıntılarına yol açar. Yaşlılarda ve kurak iklimlerde daha sık görülür. Yoğun ve kuru mukus boğazı tahriş edebilir ve temizlenmesi kişi açısından zor olabilir. Klima, soba ya da susuz kalmak durumu daha da kötüleştirebilir.

Uyku Bozuklukları:

Kronik burun tıkanıklığında mevsimsel veya yıl boyunca görülen saman nezlesine oldukça sık rastlanır. Bu durum horlama ve uyku apnesi gibi uyku bozukluklarına katkıda bulunabilir. Üst solunum yolları saman nezlesi nedeniyle tıkandığında boğazın arkasındaki doku nefes alırken titreşir ve horlama meydana gelir. Uyku apnesi ise uykuda nefes kesilmesine neden olan oldukça ciddi bir sağlık problemidir. Kişinin uykusunu alamaması kronik yorgunluğa ve gündüz uykularına neden olur, yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler.

Çocuklarda Alerji

Alerjisi olan çocuklar gıda alerjileri gibi alerjik eğilimler geçmişine sahip olabilirler ve astım için daha büyük risk altındadırlar. 4 yaşın altındaki küçük çocuklar için alerji semptomları polen, toz, küf, bazı besin maddeleri gibi alerjenlere maruz kalmaktan kaynaklanır. Semptomların yılın hangi zamanlarında ve hangi ortamlarda kötüleştiğini gözlemlemek doktorun spesifik sorunları tanımlamasına yardımcı olabilir.

Kulak enfeksiyonları:

Çocukların 6 ay ila 2 yaşları arasında kulak enfeksiyonu olması muhtemeldir, ancak çoğu durumda alerji 2 yaş altındaki çocuklar için kulak enfeksiyonunun başlıca nedeni değildir.  Alerjiler 2 yaşından büyük çocuklar için kulak enfeksiyonlarına, orta kulakta sıvı birikmesine ve kulakta basınç oluşmasına neden olabilir.  

Pediatrik Sinüzit:

Uzun süren alerjiler çocuklarda sinüzite neden olabilir. Bazı araştırmalar alerjiye sahip çocuklarda bademcik büyümesinin daha sık görüldüğünü kanıtlamıştır.

Boğaz ağrısı:

Alerjiler çok fazla mukus oluşmasına neden olabilir. Mukus geniz akıntısına, öksürüğe ve boğazı tahriş ederek boğaz ağrısına yol açabilir.

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın, Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x