Burun Dolgusu
ONLINE RANDEVU ALIN !

Burun Dolgusu

Prof. Dr. Adnan Ünal

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Prof. Dr. Erdoğan İnal

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Doç. Dr. Çağlar Çallı

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Doç. Dr. Aykut Erdem Dinç

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Opr. Dr. Murat Uygur

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Opr. Dr. Behçet Şahin

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Opr. Dr. Utku Kubilay

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Opr. Dr. Ahmet Selçuk Halıcıoğlu

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Opr. Dr. Ayhan Yıldırım

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Opr. Dr. Sinan Uluyol

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Opr. Dr. Süreyya Hikmet Kozcu

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Opr.Dr. Onur Gündoğan

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Opr. Dr. Baran Aydemir

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Opr. Dr. Emin Toprak

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Opr. Dr. Aynur Aliyeva

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Opr. Dr. Ümit Karagöz

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Burun dolgusu burnu yeniden şekillendirebilmek için hyaluronik asit bazlı dolgu maddesi kullanır. Bu işlem kişinin burnunu daha küçük ya da daha dik olmasını sağlamaz ancak alanında uzman bir cerrah tarafından yapıldığında bazı burunların daha küçük görünmesini ve burun köprüsü görünümünün hafifletilmesine yardımcı olur.

Burun dolgusu herhangi bir nedenle rinoplastinin mümkün olmadığı ya da önceden uygulanan rinoplastinin neden olduğu kusurları iyileştirmek isteyen hastalar için iyi bir seçenektir. Kişinin burnunda bir yumru olduğunda şişin etrafındaki alan doldurularak düz bir burun görünümü oluşturulabilir. Benzer şekilde burun ucunda sarkma varsa burun dolgusu ile bu görünüm rinoplastiye gerek duyulmadan iyileştirilebilir.

Burun Dolgusu İşlemi Ne İçerir?

Burun dolgusu işlemi öncesi cerrah kişinin tıbbi hikayesini dinler ve nazal ameliyat veya travma geçirip geçirmediği ya da uyku apnesi gibi sorunları olup olmadığıyla ilgilenir. Sonrasında burun incelenerek burun dolgusunun neleri başarılabileceği ve ne tür değişikliklerin rinoplasti gerektirdiği değerlendirilir.

Burun dolgusu işlemi yaklaşık 10 dakika sürer ve cerrah dolguyu burun köprüsüne, ucuna veya diğer bölgelere enjekte etmeden önce bölgeyi uyuşturur. Dolgu maddesi vücutta zamanla tamamen çözülebilen hyaluronik asit bazlıdır.

Burun Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

Burun dolgusu rinoplastiye kıyasla çok daha kısa süren görece basit bir işlemdir. İşlem sonrası yalnızca hafif morluk ve şişlik görülür. Bu kişinin işlem sonrası neredeyse aynı gün içinde günlük yaşamına dönebileceği anlamına gelir. Bu avantajlarının yanında rinoplastiye kıyasla çok daha az maliyetlidir.

Burun Dolgusunun Dezavantajları ve Riskleri Nelerdir?

Burun dolgusu rinoplastiye kıyasla çok daha az invaziv olmakla birlikte başarı ile sonuçlanması için burun anatomisi hakkında çok fazla bilgi gerektirir, bu nedenle deneyimli bir cerrah tarafından yapılması oldukça önemlidir.

Burun dolgusu burun eğriliği gibi fonksiyonel sorunların tedavisinde yeterli değildir. Benzer şekilde geniş yayılmış burun deliklerinin ya da kişinin yüzü için aşırı büyük bir burnun görünümünü burun dolgusu ile iyileştirmek mümkün olmayabilir. Ayrıca burun dolgusunun sonuçları kalıcı değildir, çok sık tekrarlanan dolgular burnu zamanla daha büyük gösterebilecek doku iltihabına neden olabilir.

Burun Dolgusu Sonrası İyileşme Süreci

Burun dolgusu işlemi kişinin günlük yaşamında neredeyse bir kesintiye neden olmaz. İşlem sonrası iki hafta boyunca hafif şişlik, kızarıklık ya da morluk görülebilir ancak yaklaşık iki hafta sonra bu semptomlar ortadan kalkar ve nihai sonuç ortaya çıkar. Burun dolgusu sonuçlarının ne kadar süreceğini tahmin etmek zordur, her hastanın bedeni dolgu maddelerini farklı şekilde metabolize eder. Ancak bu süre genellikle 1 ila 2 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Burun Dolgusu ile Rinoplasti Arasındaki Farklar Nelerdir?

Rinoplasti kesi gerektiren ve genel anestezi altında yapılan cerrahi bir işlemdir ve sonucun tam olarak ortaya çıkması ayları bulabilir. Rinoplasti yaklaşık 1 ila 2 saat sürerken burun dolgusunda bu süre yaklaşık 10 dakikadır. Burun dolgusu sonrası iyileşme süresi rinoplastiye kıyasla çok daha kısadır ve görülen semptomlar ağrı kesicilerle hafifletilebilecek düzeydedir.

Rinoplasti sonuçları genellikle kalıcıdır ancak burun dolgusunun etkileri zaman içinde geçer, tipik olarak 6 ay ila 2 yıl sonra dolgu maddesi çözüldüğünde prosedürün tekrar uygulanması gerekebilir. Bu süre kullanılan dolgu maddesine ve kişiye bağlı olarak her 12 ayda ya da 2 veya 3 yılda bir olabilir. Burun dolgusu kişinin burnu aşırı büyükse, nefes almakta zorlanıyorsa ya da aşırı kemerli bir burnu varsa uygun bir prosedür değildir.  

Her iki işlemden sonra da iyileşme sürecinde kişi buruna zarar verecek herhangi bir davranıştan ya da sert bir şekilde burnundan üflemekten kaçınmalıdır. İşlemden sonra birkaç hafta boyunca burnun şekline zarar vermemek adına gözlük kullanılmaması gerekir. Şişlik, kızarıklık ya da morluk gibi ortaya çıkan semptomlar zaman için kendiliğinden iyileşir.

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın, Sizi Arayalım!

EKOL KBB KLİNİĞİ

Lokasyon
Mavişehir – Çiğli Kipa Kavşağı / İzmir

BİZİ ARAYIN

Telefon Numaramız
0 (232) 386 55 05

BİZE YAZIN

Sizi dinlemekten mutluluk duyacağız
info@ekolkbb.com

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize
7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

İzmir Ekol Hastanesi

BAĞLANTILAR

İZMİR EKOL HASTANESİ
EKOL KBB
EKOL OBEZİTE
EKOL ÜROLOJİ
EKOL HOSPITALS
EKOL GÖZ
EKOL ESTETİK
EKOL SAÇ EKİMİ
DENT EKOL

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın, Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ