Ekol Kulak Burun Boğaz'da Estetik burun ameliyatı (Rhinoplasti)

 

Burun ameliyatları, burun estetigi
Prof.Dr. Halis Ünlü'nün Burun Ameliyatları ve Burun Estetiği konulu 4+1 programı videosunu izlemek için tıklayınız

İnsanlarla yüzyüze geldiğinizde kendinizi rahat hissedemiyor veya kendiniz olamıyorsanız, karşınızdaki kişinin yüzünüzün en önemli organı olan burnunuza odaklandığını biliyor veya düşünüyorsanız, aynanın karşınıza geçtiğinizde özgüveninizin zedelendiğini hissediyorsanız veya yüzünüzü beğeniyorsanız ama burnunuzdaki ufak bir sorunun yüzünüzü gölgelediğini düşünüyorsanız, veya burnunuzda eğrilik, şekil bozukluğu var ve burnunuzun fonksiyonlu kullanımını engelliyorsa.. işte burun estetiği ameliyatları bu problemleri çözmek için yapılır.
Burun estetiği ameliyatı ile burnunuzu küçültebiliyor, büyültebiliyor, varsa kemerinizi alıyoruz. Burun deliklerinizi küçültüp, burun ucu düşük ise kaldırabiliyoruz. Özellikle karşıdan bakışta burun ucu çok geniş ve dağınık duruyor ise daraltabiliyoruz. Tam tersi karşıdan bakışta burun ucu dar ise bir nevi mandalla sıkılmış gibi ise genişletebiliyoruz. Ucu aşırı kalkık ise normale döndürebiliyoruz, burun çok uzun ise kısaltabiliyor kısa ise uzatabiliyoruz. Eğik ve çarpık ise düzeltebiliyoruz.
Burun estetik olarak önemli organlardan biridir. Aynı zamanda birçok görevi vardır. Solunum sistemimizin başlangıç noktasıdır. Koku almaya yarar. Sesimizin bize özel olmasını sağlar. İnsan vucudunun dış dünyaya açılan kapılarından biridir. Tüm bu fonksiyonlar ve estetik görüntü karşılıklı birbirleri ile etkileşim halindedir. Bu sebepten burun içi ve dışı ile birlikte bir bütün olarak ele alınması gereken bir organdır. Estetik sorunların fonksiyonel sorunlardan ayrı olduğunu ve ayrı tedavilere ihtiyacı olduğunu düşünmek yanlış olur. Burun estetiği kötü ise genellikle fonksiyonları kötüdür. Tam tersi bir burunda nefes almayı engelleyen bir eğrilik varsa ameliyat ile bu eğrilik giderilmeden estetik bir sonuç elde etmek mümkün olmaz.

Burun estetiği ameliyatı ile yapılan işlem kıkırdak ve kemiklerin yapısını değiştirerek buruna yeniden şekil vermektir. Bunun için bazen kemikleri ve kıkırdakları azaltmak bazende tam tersine eksik yerlerini tamamlamak ve şekillerini değiştirmek gerekir.

 

Rinoplasti için en zor estetik ameliyattır demek abartılı olmaz. Bilim ve sanatın buluştuğu bir ameliyattır.


Burun estetiği ameliyatının amacı hem fonksiyonel olarak daha iyi, hemde estetik olarak yüz ile uyumlu güzel görünen bir burun elde etmektir.

Güzel bir burun orantılı ama ben varım diyen burundur. Doğuştan güzel olan burunlara bakın hepsi de yüzde silik durmazlar, ön plandadırlar. Maalesef güzel burun yapmak adına bazen burun yüzde orantısız hale getiriliyor yani aşırı küçültülüyor. Burun yüzdeki hakimiyetini kaybediyor. Yüzde kaybolup gidiyor. Küçük burun isteği ile gelen hastalara hep bunu anlatıyorum.

Estetik burun ameliyat ile özellikle bu uyumu yakalamaya çalışıyoruz. Bu uyumdan kopmamak kaydı ile hastalara farklı alternatif burunlar sunuyoruz. Çünkü hiç bir şeyde olmadığı gibi burun estetiğinde de mutlak doğru yoktur.

Estetik anlamda güzel bir burun,hangi açıdan bakılrsa bakılsın güzel duran bir burundur. Yan(profil)dan görünüm önemlidir ama yetmez önden de güzel durmalı, bu ikisi yetmez altdan da güzel durmalıdır. Yandan güzelmiş gibi duran bir burun önden çok kötü durabilir veya önden iyi görünen bir burun yandan kötü olabilir. Maalesef bizde hep profil önemliymiş gibi gösterilir. Ön ve yan görünüm üzerinde pek durulmaz. Benim estetik burun anlayışımda karşıdan bakış büyük önem taşır. Çünkü günlük hayatta insanlar bize hep karşıdan görür, aynada da kendimizi hep önden görürüz.

EKOL KBB Hastanemizde ameliyat öncesi çektiğimiz fotoğraflar üzerinde burnu bu temel eseslara göre tekrar tekrar inceliyoruz. Her bakış açısından sorunları tesbit ederiz. Burnun analizinde, amerikadan getirdiğimiz özel ve oldukça profesyonel bilgisayar programları ile çalışmaktayımız.

Analizden kasıt tüm deformiteleri, sorunları en ince detayına kadar tesbit etmektir. Küçük bile olsa detayları atlamamaktır Kendi adıma analize bir ameliyat süresi kadar vakit harcadığım olur.

Burun estetik ameliyatı açık ve kapalı teknik olarak iki şekilde yapılabilir. Kapalı teknikte bütün kesiler burun içerisinde yapılır. Cerrah görmeden, içeriden çalışarak ameliyatı tamamlar. Açık teknikte ise burun ucunda 3-4mm lik bir kesi yapılarak burun ucu açılır. Bu şekilde bütün burun yapılarına ulaşmak mümkün olur ve ameliyat hiç bir şey şansa bırakılmadan görülerek yapılır. Ben ameliyatlarımı açık teknikle yapıyorum. Çünkü açık teknik ile buruna tam hakim olmak mümkündür.

Hastalarımıza hep şu örneği veriyoruz; Arabanız bozuldu. Tamirciye gittiniz. Motora bakıp sorunu çözmesi gerekiyor. Kaputu açmadan mı motoru tamir etmek doğru olur açarak mı? Tabiki açıp, sorunu direkt görüp sonra tamir etmek daha doğrudur.

Burna şekil, kıkırdaklar ve kemikler üzerinde çalışılarak verilir. Her insanda farklı olan bu kıkırdak yapıları tek tek analiz edilip, sorunları tesbit etdikten sonra bu sorunlara uygun çözüm tekniklerini uygulamak gerekir. Estetik burun ameliyatı; bir nevi hekimin hastanın burun anotomisi ile oynadığı santrançtır. İyi yapılırsa çok memnun kalacağınız ama kötü yapılırsa düzeltmenin de zor olduğu bir ameliyatdır.

EKOL KBB Hastanimizde tüm ameliyatlarımızda olduğu gibi estetik ameliyatlarımızı da ı genel anestezi altında yapıyoruz. Ameliyat süresi hastadaki problemlerin büyüklüğüne göre değişiyor. Ameliyatlarımızda detaylara önem verdiğimiz için ameliyat süresi çok kısa olmuyor yani ortalama 2 ila 4 saati buluyor.

Burun estetiği Ameliyatı sonrası erken iyileşme 1 hafta ancak burnun istediğimiz hale gelmesi 4-6 ayı bulabiliyor. Yurt dışından ve yurtiçi diğer illerden gelen hastalarımızı hastanemizin servisleri ile havalimanından alıyor, misafir ediyor, estetik ameliyatlarını yapıyor ve en geç 5-6 gün içerisinde yollayabiliyiyoruz. Daha sonra kontrollerini internet üzerinden bile yapabiliyoruz.

Bu bilgiler ışığında, ve sayısı bini bulan vaka tecrübemle Rinoplasti için en zor estetik ameliyattır demek abartılı olmaz. Gerçekten de bilim ve sanatın buluştuğu bir ameliyattır. Bu ameliyat, tekniğin, tecrübenin ve el becerisinin en ön planda olduğu estetik ameliyatlardan biridir.

Peki bu ameliyatı kulak-burun-boğaz uzmanı mı yoksa plastik cerrah mı yapmalıdır?
Burun estetik ameliyatı yüz estetiği (Fasial Plastik) branşının bir ameliyatıdır. Amerikan Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Cemiyeti üyelerinin (American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery) %60 ını Kulak Burun Boğaz uzmanları oluşturmaktadır. Kulak burun boğaz uzmanı bir baş boyun cerrahıdır. Temel eğitiminde burun cerrahisi olan tek branş KBB uzmanlığıdır. Fasial plastik cerrahi KBB uzmanlığının bir yan dalı olarak bütün dünyada hızla yaygınlaşmaktadır. Fasial plastik cerrahi ile ilgilenen bir KBB uzmanı bu sorunuzu en ideal biçimde çözümleyecektir. Önemli olan hekimin burun cerrahisindeki deneyimidir. Ancak hekiminizi seçme konusunda en doğru kararı yine siz vereceksiniz.

Burun estetiğini hangi yaşlardan sonra olabilirim?


Bu ameliyat için üst yaş sınırı yok. 70 yaşında ameliyat ettiğim hastalarım oldu. Alt yaş sınırı ise erkek ve kızlarda farklılık gösteriyor.Kızlarda 14-15 ,erkeklerde 17-18 yaştan sonra estetik burun ameliyatı yapılabilir.Burun Estetiği Ameliyatı olmaya karar verdim. Ne yapmalıyım?


Burun Estetiği Ameliyatı öncesi burnunuzun içi ve dışı, endoskopik cihazların yardımı ile detaylı bir şekilde muayene edilir. Burnunuzun dışındaki problemler sizinle beraber değerlendirilip tartışılır. Yüzünüzün 8 değişik açıdan fotoğrafı çekilir, bu pozlar ameliyatı planlamada kullanılır. Ayrıca dijital kamera ile alınan görüntüler üzerinde çalışma yapılır (imagining). Böylece ameliyat sonrası oluşacak görüntü hakkında fikir sahibi olunur.
Ameliyatlarımı genel anestezi altında ve tam donanımlı hastahanelerde yapıyorum. Ameliyat süresi hastadaki problemlerin büyüklüğüne göre değişiyor. Ameliyatlarımda detaylara önem verdiğim için ameliyat süresi çok kısa olmuyor yani ortalama 3 ila 4 saati buluyor. Bu da ameliyatlarımı biraz daha külfetli hale getirebiliyor..
Burun tıkanıklığı, deviasyon ve estetik burun ameliyatı
Bu, estetik ameliyatın en can alıcı noktalarından birisidir. Estetik burun ameliyatı için başvuran hastaların önemli bir bölümünde sadece şekil bozukluğu değil burun içerisinde de çeşitli problemler görülüyor. Bunların başlıcası burnun orta hattını oluşturan kıkırdak ve kemik yapılardaki “deviasyon” denilen eğriliklerdir. Bu yüzden estetik burun ameliyatı ve burunda tıkanıklığa sebep olan deviasyon, burun içi etleri gibi sorunların beraber ele alınması çok önemlidir. Eğer burnunuzda bir eğrilik varsa bu estetik ameliyatınız sırasında giderilmez ise ameliyat sonrası hem eğrilik hem de nefes alamama sorununuz devam edecektir. Benim için olmaz ise olmaz her iki müdahelenin, yani estetik ve fonksiyonel sorunların birlikte çözülmesidir.

 

Estetik Burun Ameliyatı Öncesi Hazırlık

 

- Bazı ilaçlar anestezi ile etkileşebilir veya yan etkileri ameliyat ile ortaya çıkabilir. Kullandığınız tüm ilaçları mutlaka doktorunuza bildirin. Özellikle aspirin ve türevi ilaçlar burun estetiği ameliyatından bir hafta önce kesilmelidir. Bayanların adetli iken bu ameliyatı olmasında bir mahsur yoktur.

 

- Sigara yara iyileşmesini olumsuz etkiler. Bu nedenle ameliyat öncesi olabildiğince erken bırakılması ve ameliyat sonrası da kullanılmaması önerilir.

 

- Ameliyat öncesi soğuk algınlığı, boğaz ağrısı hissederseniz doktorunuza başvurun.

 

- Ameliyat günü rahat kıyafet ile hastaneye gelin. Makyaj yapmayın. Takılarınızı evde bırakın (alyans, kolye).

 

- Ameliyat öncesi gece ılık duş alın, saç spreyi, jöle kullanmayın.

 

- Eğer ameliyat öğleden önce ise gece 24 ten sonra hiçbir şey yiyip içilmemelidir. Eğer öğleden sonra ise 6 saatlik açlık süresi göz önünde bulundurularak hafif kahvaltı edilebilir.

 

- Ameliyat saatinden iki saat önce hastahaneye yatılması gerekli tetkiklerin yapılması(labaratuar ve görüntüleme) ve anestezi doktorunuz tarafından değerlendirme için gereklidir. Ameliyat sonrası 1 gün boyunca refakatçi ihtiyacınız olacaktır.

 

 

 • A.P.C. tablet
 • Afebryl tablet
 • Alca-C efervesan tablet
 • Algo tablet
 • Algo-Bebe tablet
 • Alka-Seltzer tablet
 • Anacin film tablet
 • Anagol tablet
 • Asabrin tablet
 • Asinpirine tablet
 • Aspinal tablet
 • Aspirin forte tablet
 • Aspirin pluc-C tablet
 • Aspirin tablet
 • Babyprin tablet
 • Coraspin tablet
 • Dispiril efervesan tablet
 • Doleon PH8 enterik tablet
 • Dolviran tablet
 • Ecopirin tablet
 • Fulpen tablet
 • İşaspirin tablet (SSK)
 • Nötras tablet
 • Opon tablet
 • PAS tablet
 • Pharmaspirin tablet
 • Sedergine tablet

 

Badem, taze ve kuru üzüm, elma, kayısı, kiraz, şeftali, erik, domates ve salatalık gibi salisilik asit içerip aspirin benzeri etki yapan gıdaları mümkünse burun estetiği ameliyatından kısa bir süre önce almamanızı öneririm. Çünkü bu gıdalar nadiren de olsa kanamayı artırabiliyor.

 

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Bakım

 

Burun estetiği ameliyatı sonrası 4 gün uyurken ve dinlenirken baş yüksek pozisyonda (iki yastık) yatılmalıdır.

 

• En az iki gün göz çevresine 15 dakika aralıklarla buz tatbiki yüzünüzde oluşacak morluk ve şişlikleri azaltacaktır. Buz uygulaması sırasında alçı korunmalıdır.

 

• Ameliyattan hemen sonra şişlik ve morluk çok olmamasına rağmen, takip eden 2. ve 3. günlerde şişlik ve morluk artabilir. Endişeye kapılmayın. Sonrasında hızla bu şikayetleriniz azalacaktır.

 

• Rinoplasti (Burun estetiği ameliyatı) sonrası ağrı çok sık rastlanılan bir şikayet değildir. Eğer ağrınız olursa, size verilen reçetedeki ağrı kesiciyi 3 saatte bir alabilirsiniz. Eğer ağrınız yok ise ağrı kesici kullanmayın.

 

• Eğer burun tamponu kullanılmış ise tampona ait nezle benzeri şikayetler olabilir. Tamponunuz alındıktan sonra bu şikayetiniz geçecektir.

 

• Burunda tampon 1 – 3 gün kalabilir. Tampon alma ağrısız bir işlemdir. Ameliyat sonrası beslenme aşağıda tarif edildiği şekilde olmalıdır;

 

• 4 gün katı, kuru ve sıcak yiyeceklerden sakının.

 

• Sulu, yumuşak, fazla çiğneme hareketi gerektirmeyen ılık veya soğuk gıdaları tercih edin.

 

• İlk 4 gün aşırı mimikten ( ıkınma, gülme, ağlama, bağırma, esneme gibi) sakının.

 

• İki, dört gün burundan kanlı sızma seklinde akıntınız olabilir. Sızıntıyı zaman, zaman dokunma tarzında silebilirsiniz. Silerken zorlamayın, örselemeyin.

 

• Üç hafta sümkürmek ve hapşırmaktan sakının.

 

• Ameliyat sonrası ikinci gün ılık duş alabilirsiniz. Alçınız özel olduğu için ıslanabilir.

 

• İlk dört gün burun deliklerinde oluşacak kabuklanmayı önlemek için günde 3 – 4 kez kulak temizlik çöpünün pamuklu kısmı oksijenli suya batırılarak burnun içi temizlenebilir. Pamuklu kısımdan fazlasını burna sokmayın.

 

• Üç hafta boyunca aşırı fiziksel aktivitelerden (yüzme, aerobik, jogging, bisiklet vs) sakının.

 

• Altı hafta burnunuzu darbeden kuruyun.

 

• İlk 4 hafta gözlük kullanmayın. Ameliyat sonrası burun cildiniz güneş ışığına karşı hassastır. Bu nedenle 8 hafta burnunuzu güneşten koruyun (solarium, güneşlenme). Uzun süreli güneşte kalmak gerektiğinde güneş koruyucu faktör (SPF-28) içeren kremler kullanılabilir.

 

Posta Ege

Burnun güzel olması için küçük olması şart değil

Burun estetiği bir çok insanın yaptırmayı düşündüğü fakat bir türlü cesaret edemediği operasyonlardan… Gerekli cesaret bulunduğunda da nasıl bir burun şekli istenildiğinden emin olunamıyor. Sinema ve televizyonda gördüğü ünlü bir oyuncuya benzeme isteği ile estetisyenlere koşanlarsa büyük bir hata yapmanın eşiğinde…Çünkü Türkiye’de burun estetiği denilince akla ilk gelen burnu ufaklaştırmak olsa da, küçültülecek, daraltılacak ya da kaldırılacak bir burun yüzünüze uygun olmayabilir ve estetik operasyon sonucu oluşturulduğu çok belli olabilir. Türkiye’nin ilk Kulak Burun Boğaz Hastanesi ve Avrupa’da kaburgadan alınan kemik parçasıyla en çok burun estetiği operasyonu yapan hastanelerden olan Ekol KBB cerrahlarından Opr.Dr. Cem Karas burun estetiği hakkında bilinmeyenleri, yanlış bilinen ve merak edilenleri anlattı. İşte burun estetiği yaptırmadan önce mutlaka bilmeniz gerekenler…

Başarılı Burun estetiği ameliyatını burnun küçüklüğü mü belirler?

Burun estetiği ve  güzel burun bilinenin aksine sadece küçük bir burun demek değil. Rinoplastinin (Burnun şeklinden hoşnut olmayan hastalara uygulanan burun estetiği ameliyatı) amacı ‘yüze uygun, hoş görünümlü, doğal’ bir burun elde etmektir. Doğal, hoş ve yüze uygun bir burun için küçültme, büyütme, açılarını  genişletme ve daraltma işlemleriyle uyguluyoruz. Yüze göre yapılan operasyonlarda, alınan sonuçlardan, başta, illa burnu şu kadar kaldıralım, şöyle yapalım, böyle yapalım fikriyle gelen hastalar da çok memnun kalıyor. Kullandığımız özel program sayesinde hastalara, burnun uygulanan işlemden sonra nasıl olacağını ameliyat öncesinden ameliyat öncesinden gösteriyoruz. Olabilecekler ve hasta istekleri arasında ortak bir yol buluyoruz. Önemli olan karşıdan bakıldığında ‘aaa estetikli burun’ dedirtmemek…

Ameliyat nasıl yapılır ve ne kadar sürer?

Burnun sadece ön tarafının kesilerek yapıldığı ‘açık’ ve hiç kesmeden yapılan ‘kapalı’ olmak üzere iki farklı ameliyat tekniği var. Tekniğin seçiminde hastanın  burnunun şekli önemli rol oynuyor. Tekniğe bağlı olarak ameliyat süresi değişiyor. Süre uzadıkça ödem riskini arttırdığı için 3-5 saat süren operasyonlar yerine daha kısa süren operasyonlar yapmakta fayda var. Benim  ameliyatlarım ortalama 1.5 saat sürüyor.

Burun estetiği ameliyatında burun kemiklerini kırıyor musunuz?

Estetik cerrahide sıkça kullanılan burun kırılması tabiri çok kötü ve hastayı korkutan bir tabir. Ameliyatlarda artık hastanın burnuna, yumuşak dokusuna, derisine, kemiğine ve cildine en az zarar veren ve başarı oranı yüksek ‘minimal invasive’ yöntemini kullanıyoruz. Bu yöntemi uygularken; kemik, yumuşak doku ve kıkırdakta da oynama yapılıyor ama kemiğe minik rötuşlarla düzeltme de uygulanabiliyor. Bazı vakalarda burun kemiği kırılması gerekiyorsa da kırılma işlemini özel yöntemlerle yapıyoruz. Burun ameliyatları sanılanın aksine ağrılı ve zahmetli bir ameliyat değil. Ben 5-6 yıl içinde binlerce burun estetiği ameliyatı yaptım. Hastalarım arasında “çok ağrım var” diyen 2 veya 3 kişi oldu. Bu hastalarda ağrı eşiği çok düşük ve psikolojik sorunlar yaşayan hastalardı.

Burun estetiği ameliyatında genel anestezimi yoksa lokal anestezi mi tercih edilmeli?

Lokal anesteziyle de burun ameliyatı yapmak mümkün fakat ben genel anesteziyi tercih ediyorum. Genel anestezide; hasta ameliyatı görmüyor, duymuyor  ve hissetmiyor. Böylece hastanın tansiyonu ve morarma en aza indiriliyor.

Burun estetiği ameliyatında tampon koymak şart mı?

Tampon yerine silikon yaprak kullanılabilir. Biz hasta ameliyattan sonra daha rahat nefes alabilsin diye silikon yaprak kullanılıyor, hastanın burnunu tamponla tıka basa doldurmuyoruz. Silikon yapraklar alınırken de hasta, yaprakların alındığını fark etse de ağrı hissetmiyor.

Operasyon sonrası izler, dokuz gün içinde tamamen yok oluyor.

Estetik operasyonların en önemli şartının sabır olduğunun altını çizen Karas, “Hasta, ameliyattan bir hafta sonra istediği gibi denize ve havuza girebilir, her türlü spor ve fiziksel aktiviteyi gerçekleştirebilir. Operasyonda oluşan morluk ve şişlikler de jel ve buz uygulaması sayesinde 9 gün içerisinde geçiyor. Bu süreden sonra hasta, bir ay süresince yüzü darbelere karşı korumak ve gözlük takmamak şartıyla hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Ayrıca; pigmentasyon olmaması için operasyondan sonraki 2-3 aylık süreçte yüksek faktörlü güneş kremi kullanılmasında da fayda var” dedi.

Cerrahın eğitim ve deneyimine dikkat edin

Burun estetiği yapacak hekim, yüz ve burun estetik cerrahlığında eğitimli olmalıdır. Eğitimini aldıktan sonra KBB uzmanı ya da estetik cerrah olması önemli değil. Burada dikkat edilmesi gereken faktör, her plastik cerrah iyi bir burun yapamaz. Bazı plastik cerrahlar göğüs ile de uğraşır, bazı plastik cerrahlar liposuction yapar, ameliyatı yapacak cerrahın yüz ve burun estetiğinde eğitim ve deneyimine dikkat edilmelidir.

Hasta Bilgilendirme
Kulak Burun Boğaz
Burun Estetiği
Ameliyat Öncesi
Ameliyat Sonrası
Yüz Estetiği
Genç ve güzel bir yüz nasıl olur?
Kimler için uygun?
Ulaşım ve Kroki Instagram Sayfamıza giriş için tıklayınız Blog Sayfamıza giriş için tıklayınız Twitter Sayfamıza giriş için tıklayınız Facebook Sayfamıza giriş için tıklayınız
insan kaynakları
Online randevu almak için tıklayınız
Ekol Sanat Galerisi
Otopark Sorunumuz Yoktur
7/24 Acil Hizmeti Nöbetçi Doktor